Jak wiadomo na każdym etapie naszej nauki dochodzi do takiego momentu kiedy trzeba się przyłożyć nauczyć i zdać czy to będzie matura, egzamin, czy sesja na studiach. Czasami nakład materiału jest taki duży, że nie wiadomo od czego zacząć i na czym się skupić w pierwszej kolejności. Oczywiście wszelkie teorie radzą aby uczyć się systematycznie, ale niestety nie zawsze jest na to czas.

W wielu przypadkach ludzie popełniają błędy i uczą się nieefektywne związane jest to z tym iż zaczynają one naukę ale nie zdają sobie sprawy z tego że zajmują się wszystkim inny a nie nauką, są mało skoncentrowani i zawsze znajdą ciekawsze zajęcie. Źle na naszą naukę wpływa również odkładanie nauki na potem a jeszcze zdążę bądź jest dużo czasu otóż im prędzej się zabierzemy za naukę tym lepiej, tym więcej czasu będziemy mieli na powtórki.

Wiec jak się uczyć? Od czego zacząć.

Oto kilka sposobów na szybką naukę

Każdy z nas jest inny i każdy może znaleźć swój unikalny sposób na naukę. W pierwszej kolejności musimy rozpoznać swój dominujący zmysł np. wzrokowcy – dla nich najlepiej jest jak notatki są kolorowe podkreślone co łatwiej pozwala im zapamiętać materiał. Inni ludzie mają wytężony słuch dlatego powiedzenie ważniejszych zagadnień głośniej lub kilkukrotne ich powtórzenie pomaga im zapamiętać materiał.

  1. Powinniśmy znaleźć swój sposób, czyli kiedy uczymy się najskuteczniej np. czy kiedy słuchamy muzyki, oglądamy telewizję czy po prostu w kompletnej ciszy.
  2. Jeżeli nie możesz zapamiętać jakiegoś zagadnienia rób sobie fiszki i przyklejaj w miejscach gdzie bywasz najczęściej, przy łóżku, na lustrze na ekranie komputera.
  3. Powtarzaj wielokrotnie słowa, twórz z nimi rymowanki bądź skojarzenia wtedy będzie Ci łatwiej zapamiętać trudne zagadnienia.
  4. Rób sobie notatki ze swoimi zapiskami, może twoja interpretacja będzie dla ciebie łatwiejsza do zrozumienia.
  5. Znajdź odpowiednią pora do nauki. Każdy woli uczyć się o innej porze jedni wieczorem, natomiast inny rano bo tedy są najbardziej chłonni wiedzy.